Terrazzo Nedir ?

Terrazzo 16. Yüzyılda, İtalya`nın Venedik şehrinde bulunduğu tahmin edilen tarihin belki de en eski çevreci zemin kaplama ürünüdür. İtalyan yapı ustaları, yaptıkları inşaatlarda dökülen mermer ve granit taş parçalarını kullanmak üzere bir yol ararken buldukları en iyi yöntem çimento harcının içerisine bu malzemeleri atarak dekoratif bir yüzey elde etmek oldu ve bu yöntem yüzlerce yıl kullanıldı. Tabii o zamanlar cila olarak ellerindeki en iyi malzeme keçi sütüydü.

20. yüzyılın başlarında özellikle elektrikli aletlerin ortaya çıkmasıyla uygulaması çok daha kolaylaşan terrazzoya en büyük teknik destek İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bilimsel ve teknik gelişmeler doğrultusunda yüksek bağlayıcılığa sahip, kimyasal direnci yüksek epoksi reçineler terrazzo uygulamarında kullanılmaya başlandı.

Bugunku terrazzo, geçmişte kullanılanlara göre çok daha canlı renklerle mimarların tasarımlarını zeminlere yansıtabilir, uzun ömrü ve düşük bakım maliyetiyle de operasyonel avantajı birleştiren bir yapıdadır.

Maliyet Avantajları

Maliyet Avantajları

Geleneksel zemin kaplama sistemlerini düşünün; yapının kullanımı boyunca bu malzemelerin maliyeti, ilk maliyetin 30 katının üzerindedir. Guroxy® Resin Systems`da ise bu süre yapının ömrü ile sınırlıdır. Geleneksel sistemlerde bakım ve değişiklik maliyetleri günden güne artarken, Guroxy® Resin Systems ile asgari düzeyde bakım yükü getirir.

Çatlama Riski Kırılganlık Yangın Dayanımı Kimyasal Dayanımı Kir Tutma UV Dayanımı Yüzey Kayganlığı
PVC Zemin Kaplamaları Çok Dayanıklı Çok Dayanıklı Çok Riskli Çok Riskli Çok Yüksek Düşük Düşük
Halı Çok Dayanıklı Çok Dayanıklı Çok Riskli Çok Riskli Çok Yüksek Düşük Çok Düşük
Seramik Çok Riskli Çok Riskli Dayanıklı Dayanıklı Çok Düşük Çok Yüksek Çok Yüksek
Ahşap Çok Riskli Riskli Çok Riskli Çok Riskli Düşük Yüksek Çok Düşük
Doğal Taş (Mermer, Granit) Çok Riskli Çok Riskli Çok Dayanıklı Çok Riskli Düşük Yüksek Çok Yüksek
Epoksi Terrazzo Dayanıklı Dayanıklı Çok Dayanıklı Çok Dayanıklı Çok Düşük Çok Düşük Düşük
Dizayn Avantajları

Epoksi terrazzo ürünleri çok farklı alanlarda, çok farklı fonksiyonlarıyla hayat bulur. Kimi zaman sadece desenleri ile ilgi çekerken kimi zaman derzsiz, sürekli yapısı ile alanlara hacim kazandırır.

Hijyenik TERRAZZO

Evlerimizde dahi kullandığımız bir çok kimyasal malzeme oda sıcaklığında bile buharlaşabilen Uçucu Organik Bileşik (VOC) içerirken Guroxy Resin Systems hiçbir uçucuyu içermez. Bu hem uygulama aşamasında çalışanlar için, hem de yaşam ortamında Alfa Terrazzo ürünlerini kullananların sağlığı için elzem bir konudur.

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, hastanelerde kullanılması zorunlu hale getirilen terrazzo ürünleri, son yıllarda toplumları çok ciddi boyutlarda etkileyen salgınları (domuz gribi, deli dana hastalığı, grip vb) yayılmasında önleyici rol oynayarak toplum sağlığını korumaktadır.

Güntaş Zeminin hiçbir ürünü, alternatif zemin kaplama sistemleri (doğal taşlar, seramik ve halı) gibi nem tutmadığından, bakteri ve mantar gibi mikrobiyolojik oluşumlara izin vermez. Üstelik epoksi terrazzo uygulanmış zeminlerin temizliği de pH derecesi çok düşük temizliyiciler veya sadece su ile yapıldığından kullanım sırasında da çevreyi rahatsız etmez.

Çevreci TERRAZZO

Güntaş Zemin Sistemleri Türkiye ve Dünya`nın çok daha yaşanabilir olması için çalışmaktadır. Güntaş Zeminin kullandığı agregalarda mümkün olduğunca geri dönüşüm ürünlerini kullanmaktadır. Bu bağlamda özellikle cam ve ayna agregalarının tamamına yakını endüstri ve konut tipi atıklardan elde edilmektedir. Kullanılan taşlarında bir çoğu, taş ocaklarının atık olarak nitelendirdikleri boyutlarda olduğundan doğal kaynakların verimli kullanımına da destek sağlamaktayız.

Tüm bunların yanında epoksi terrazzonun uzun ömrü, değişim için harcanacak enerji ve kaynakların önüne geçerek en yüksek oranda tasarruf sağlar.

Günümüzde epoksi terrazzo, bir yapının LEED direktiflerine göre yaklaşık 5 puan ekleyebilmektedir. Yeşil yapıların önem kazanmasıyla birlikte, Güntaş Zemin ürünlerinin öne çıktığı bir gerçektir.